Przełomowe Audi A1
Koniec oczekiwania i tajemnic. Ujawniono oficjalne szczegóły na temat modelu A1. Jest to znacznie bardziej spektakularna premiera od nowego Audi A8. Tym sposobem producent z Ingolstadt stawia pewne kroki na niepewnym dla siebie gruncie.

Oto jest - przełomowe Audi A1
Oto jest - przełomowe Audi A1

Cooper oraz MiTo powinny zacząć się bać, ich producenci nie będą już spokojnie spać.

Zaprezentowane w krwistoczerwonym kolorze A1 wygląda niesamowicie sympatycznie. Mimo niewielkich rozmiarów, będzie to jeden z największych debiutów nadchodzącego salonu samochodowego w Genewie. To prawdziwe Audi i nie świadczy o tym jedynie charakterystyczny dla marki grill Single-Frame. Audi A1 kipi dynamiką, a z wnętrza znajomą elegancją. Producent zapowiada, że znakomite właściwości jezdne oraz nowoczesne i efektywne silniki uczynią z “A-jedynki” najbardziej sportowy samochód w segmencie.

Zaprojektowane w agresywnym, a przy tym eleganckim stylu A1 mierzy niespełna 4 metry długości (3,95 m.), 1,74 m. szerokości oraz 1,42 m. wysokości. Jego rozstaw osi wynosi 2,47 metra. Od modelu Audi 50 (rok 1974) to pierwszy tak mały samochód koncernu. Na tak niedużej powierzchni przygotowano wystarczająco miejsca dla czterech podróżujących, zapewniając im sporo emocji. Dzięki temu słuszne jest hasło, iż to “kolejne wielkie Audi”.

We wnętrzu kabiny wykorzystano najwyższej jakości materiały, co czyni je bardzo przytulnym. Producent pozwala klientom na sporą indywidualizację swojego A1 poprzez dobór różnych akcentów i ich kolorystyki.

Dostępne będą dwa warianty wyposażenia Attraction oraz Ambition. Już pierwszy z nich obejmował będzie elektrycznie sterowane szyby i lusterka, regulowanie wysokości fotela kierowcy, dwie czołowe poduszki powietrzne, poduszki boczne oraz airbagi chroniące głowy. Standardowo jeździć ma na 15-calowych obręczach. Wersja Ambition wyróżniać się będzie 16-calowymi aluminiowymi felgami i światłami przeciwmgielnymi. Zamówić też można do niej sportowe zawieszenie, pakiet stylistyczny S, a także sportowe fotele oraz kierownicę. Opcjonalnie można będzie zamówić sobie felgi w rozmiarze nawet do 18 cali.

W klasie takich małych samochodów najbardziej dokucza mała dostępność wolnego miejsca na bagaże. W Audi A1 będzie ona wynosiła 267 litrów, natomiast po złożeniu tylnych siedzeń wzrośnie ona do 920 litrów. Auto zostało zbudowane na stalowej strukturze, co czyni je jednym z najlżejszych, o wadze zaledwie 1045 kg. Najmniejsze Audi zostanie wyposażone w ekonomiczny system odzyskiwania energii z hamowania, a także automatyczny system Start-Stop.

Audi wysyła do nas nowy model z możliwością wyposażenia go w jeden z czterech ekonomicznych, a przy tym wydajnych motorów. Dwa z nich to silniki diesla, dwa pozostałe to benzynowe jednostki napędowe. Wszystkie z nich posiadają fabryczne turbo czy też bezpośredni wtrysk paliwa.

Podstawowa jednostka benzynowa to nowy motor 1,2 TFSI. Legitymuje się on mocą 86 KM i 160 Nm dostępnymi między 1,500, a 3,500 obrotów na minutę. Połączony z pięciobiegową manualną skrzynią biegów przyspiesza od 0 do 100 km/h w 12,1 sekundy. Prędkość maksymalna to 179 km/h. Średnie spalanie utrzyma się na poziome 5,1 litra na każde 100 km (119 g. CO2/km).

Dużo bardziej dynamiczny jest silnik 1,4 TFSI o mocy 122 KM (200 Nm). Moc dostępna jest w zakresie 1,500 do 4,000 obr/min. Połączony z dwu-sprzęgłową, siedmio-stopniową skrzynią S-tronic, rozpędza się do 100km/h w 9,1 sekundy, a jego maksymalna prędkość wyniesie 200 km/h.

Ze strony diesla: słabsza jednostka 1,6 TDI wytwarza 105 KM i 250 Nm. Połączona z pięciobiegową manualną skrzynią biegów pozwala “A-jedynce” na rozpędzenie się do pierwszej setki w czasie 10,8 sekundy, zanim osiągnie swoją maksymalną prędkość 187 km/h. Średnie spalanie ma wynieść 3,9 l/100 km.

Ostatnią dostępną jak na razie jednostką napędową jest 1,6 TDI o mocy 90 KM (230 Nm). Z pięciobiegową manualną skrzynią biegów może przyspieszyć z miejsca do 100 km/h w 12,2 sekundy. Jego maksymalna prędkość na liczniku wskaże 179 km/h. Spali przy tym wszystkim 3,8 l. oleju napędowego na każde 100 km.

Wszystkie cztery opisane jednostki przekazują swoją moc na przednie koła i wszystkie odmiany są również wyekwipowane w standardowe ESP.

Na gorącą wersję S1 pozostaje nam poczekać do wiosny 2011. Odpowiedź na Coopera S ma otrzymać około 180-konne turbodoładowane serce 1.4. Będzie ona oddawać prawdziwy sportowy charakter dynamicznej sylwetki niemieckiego malucha i fundować maksimum emocji. W takiej odmianie mógłby to być idealny samochód służbowy Karoliny Pilarczyk – musiałby się jednak ślizgać. Trudno więc..

Nowe genialne Audi A1 ma konkurować przede wszystkim z wszystkimi odmianami MINI. W zamyśle konstruktorów jest to odpowiedź na popularnego, bezkonkurencyjnego do tej pory Mini Coopera. Bogu ducha winny Cooper został wybrany na cel tej całej nagonki, choć to wyłącznie wina producentów, którzy obmyślali wyłącznie coraz to większe rozmiary swoich modelów.

I tak właśnie uzbrojone A1 rzuca wyzwanie także młodej Alfie Romeo MiTo. Najpierw na rynku pojawi się 3-drzwiowe nadwozie, odrobinę później pięciodrzwiowy Sportback. Spodziewany jest także Cabriolet oraz mały SUV Q1.

Obecnie to złoty środek dla miłośników Audi, do zmagań w zatłoczonych miastach naszych ciężkich czasów. A1 do sprzedaży w Europie trafi latem, z ceną podstawową od około 16,000 euro. Jestem pewien, że będzie to częsty widok na niemieckich ulicach. Tam może być ono traktowane jak skuter w prezencie komunijnym w Polsce. Tutaj jednak nie jest to realne. Moja mama chciała kiedyś sobie kupić bardzo eleganckie buty, które jej się spodobały. Jednak mierząc je spojrzała na wysoką cenę i stwierdziła, że buty ją uwierają. Wiadomo – to cena uwierała. Temu komu Audi A1 się spodoba, powinien zwyczajnie sprawić sobie taki prezent.

Oto jest - przełomowe Audi A1
Oto jest - przełomowe Audi A1
Oto jest - przełomowe Audi A1
Oto jest - przełomowe Audi A1

Zdjęcia: Audi